We are from czech republic YORIX s.r.o. img
DHTML Menu / JavaScript Menu - Created Using NavStudio (OpenCube Inc.)

foto

ACI50-D10

jednofázový senzor AC proudu 50A s průvlakem 10mm


Použití:

Senzor střídavého proudu ACI50-D10 je určen pro snímání proudu ke GreenBonu v jednofázové variantě regulace.

Princip funkce:

schémaJedná se o malý proudový transformátor s převodem 1/1000 a feritovým jádrem, který je na sekundární straně zatížen odporem (v principu bočníkem). Napětí na zatěžovacím odporu je pak výstupní veličinou snímače, která se vede na vstupní svorky GreenBona s impedancí cca 30kΩ. V podstatě je to tedy převodník I/U.
Odpor je navržen tak, aby při jmenovitém proudu byl rozkmit výstupního napětí ±2,5V. Společná svorka GreenBona pro střídavé hodnoty je "posazena" na potenciál 2,5V (Vcc/2), aby se napětí živé svorky pohybovalo v celém měřitelném rozsahu A/D převodníku mikroprocesoru (0...5V).
Výstupním signálem je tedy napětí, a rozsah měřeného proudu závisí na velikosti odporu bočníku. U měřících transformátorů s převodem 1:1000 používáme odpor 68R, pro snímač s převodem 1:500 se hodí odpor 33R. (typ 0207: 0,6W)

Propojovací kabeláž

Díky impedanci 30kΩ na vstupních svorkách GreenBona nedosahuje proud mezi snímačem a Greenbonem ani 0,1mA, odpor vodičů propojovacího kabelu je proto prakticky bezvýznamný. Vzdálenost mezi snímačem a regulátorem může být řádově stovky metrů. Vzhledem k tomu, že se přenáší napětí o velikosti 0...1,5V je spíš nutné omezit vliv elektromagnetického rušení z okolí. Doporučeno je proto použití sdělovacích kabelů s kroucenými páry, přičemž signál je nutno přenášet právě jedním takovým párem. Kroucený pár (twist) odolává rušení téměř stejně jako stíněný kabel - každé překroucení obrací polaritu smyčky mezi oběma vodiči, takže indukované napětí od vnějšího elektromagnetického pole má v překroucené smyčce opačnou polaritu, než mělo ve smyčce předchozí a tím se vzájemně vyruší (odečtou). Použití dvou vodičů, kde každý přísluší k jinému páru je obrovskou chybou, odolnost proti rušení tím prakticky zaniká.
Pro další posílení odrušení je vhodné použít stíněného kabelu, kde pouze a jen stínění je připojeno na potenciál PE a zásadně vždy pouze na jednom konci kabelu. Významným prvkem odrušení je také odstup sdělovací kabeláže od silové. Vzájemná interakce klesá se čtvercem vzdálenosti mezi oběma kabely.

Překročení jmenovitého proudu na primární straně není kritické ani pro snímač, ani pro GBO. Vlastní snímač obsahuje transil, který ořízne výstupní napětí na hladinách ±6V, vnitřní obvody GreenBona pak ještě napěťový signál oříznou na ±3V.
Pozn.: Daleko nebezpečnější je souběh kabelu od snímače se silovou kabeláží. Proto je potřeba v instalacích, kde není možné garantovat vzdálenost mezi silovou a slaboproudou kabeláží alespoň 5cm, použít přepěťovou ochranu.

  

Zapojení svorek:

Snímač obsahuje 2 svorky:
  • společná (označená symbolem třífázové hvězdy) - připojuje se na svorku Vcc/2 GreenBona
  • živá (označená číslicí 1) - výstupní napěťový signál úměrný měřenému proudu

Pozn.:
Třífázový snímač má 4 svorky a v podstatě obsahuje 3 jednofázové snímače zapojené do hvězdy.

 

Orientace průvlaku

je vyznačena nálepkou na transformátorku, viz. fotografie.

 

Technické parametry

Rozsah měřeného proudu 50A~ při velikosti odporu bočníku 68R
Vnitřní průměr průvlaku10 mm
Výstupní veličinanapětí 0...2V~
Rozměry (š,v,h):35 x 83 x 60 mm

 


Změna rozsahu měřeného proudu

Změnou odporu bočníku

Při známých původních hodnotách rozsahu a odporu bočníku stačí na výpočet odporu pro nový rozsah použít trojčlenku.
Pokud by úprava bočníku nebyla dostačující, (např. malý otvor vs. tlustý vodič) lze postupovat následovně:

Zvýšení rozsahu

Zajistíme tak, že průvlakem snímače "proženeme" jen část celkového proudu, zbytek vedeme mimo průvlak. K výpočtu si vystačíme běžnou trojčlenkou. Jestliže např chceme zvýšit rozsah na pětinásobek, proženeme jedním vodičem pětinu celkového proudu skrz snímač a zbývající 4/5 vedeme okolo průvlaku druhým, paralelním vodičem stejné délky, ale 4x většího průřezu, než má průvlak.

Dvojí transformace

Častějším způsobem však bývá použití "dvojí transformace". Proud řádu stovek Ampérů se měří standardním měřícím transformátorem proudu I/5A, pětiampérový sekundár tohoto trafa se provleče naším snímačem (upraveným pro proud 5A) a uzavře do krátka.

Použití snímačů od jiných výrobců

Použití cizích snímačů je možné, je však nutno zajistit, aby do regulátoru GBO byl přiveden napěťový signál v předepsaném rozsahu (viz. kapitola princip funkce).
Je tedy bezpodmínečně nutno prověřit, zda snímač již obsahuje zatěžovací odpor, případně ho doplnit.
 
Varování:
Signál z proudového snímače bez zatěžovacího odporu může poškodit mikroprocesor regulátoru.

Cena snímače:

500 Kč (bez DPH)

© YORIX s.r.o., Ing.Richard Trochta, 29.4.2021